Konserwacja dysz opryskiwacza w 3 krokach

Peter de Haan|5 min. – czas czytania

Środki ochrony roślin mogą być skuteczne wyłącznie pod warunkiem prawidłowego stosowania. Czyszczenie opryskiwacza nie wystarczy do zapewnienia jego optymalnej pracy: częsta konserwacja zarówno opryskiwacza, jak i dysz jest niezbędna, aby wydłużyć jego żywotność. Firmy Kramp i TeeJet udzielą Ci kilku wskazówek!


Uszkodzona lub zużyta dysza zwiększa ryzyko niewystarczającego lub nadmiernego rozprysku. Może to prowadzić do zmniejszenia obfitości plonów, marnowania środków chemicznych i mniejszych zysków. Zużyte dysze mogą prowadzić do bardzo dużych strat w ciągu roku. Jak czyścić i naprawiać dysze natryskowe? Dowiesz się z poniższego tekstu.


Zużyte dysze

Dysze do opryskiwaczy nie działają wiecznie. Trudno jest wykryć 10, 20, a nawet 30% zużycia gołym okiem. Potrzebny byłby specjalny sprzęt optyczny, aby rzeczywiście zobaczyć zmiany w rozmiarze szczeliny. Dlatego zamiast polegać na kontroli wzrokowej, należy porównać natężenie przepływu z używanej i nowej dyszy tego samego rozmiaru i typu.

 

Jak wykryć zużycie dysz?

  1. Sprawdź prędkość przepływu. 
    Monitoruj odczyty przepływomierza w celu wykrycia skoków  przepływu lub zmierz objętość oprysku z dyszy przez określony czas przy określonym ciśnieniu. Następnie porównaj te odczyty z prędkościami przepływu z katalogu producenta lub porównaj je z odczytami natężenia przepływu z nowych, nieużywanych dysz.
  2. Sprawdź zasięg oprysku.  
    Zużycie i ustawienie dysz mogą powodować problemy z równomiernym opryskiem - należy sprawdzić obie te rzeczy.
  3. Sprawdź ciśnienie i wydatek.
    Zużycie dysz może być odzwierciedlone w ciśnieniu i wydatku roztworu. W przypadku pomp odśrodkowych monitoruj wzrost ilości rozpylanej cieczy. W przypadku pomp wyporowych monitoruj spadki ciśnienia. System monitorowania przepływu w końcówkach firmy TeeJet wykrywa zmiany w przepływie przez dyszę i jest bardzo szybki i dokładny.
  4. Uważaj na większe rozmiary kropel. 
    Zazwyczaj wielkość kropel nie jest zauważalna gołym okiem. Dlatego warto pamiętać o sprawdzeniu natężenia przepływy i spadku ciśnienia, która wpływa na wielkość kropel.

Rodzaje uszkodzeń

Środki ochrony roślin, mieszanka opryskowa, zużycie (erozja lub korozja) lub zabrudzenia wpływają na zużycie i skłonność do zapychania się dysz. Oto 7 rodzajów uszkodzeń, które mogą obniżyć skuteczność oprysku:

  • Zużycie/erozja

Większość dysz jest wykonana z wytrzymałego materiału. Wyższe ciśnienie robocze skutkuje również szybszym zużyciem dyszy. Dlatego też każda końcówka dyszy może szybko ulec erozji z powodu ścierania.

  • Korozja

Materiał dyszy może się zużywać z powodu reakcji chemicznej rozpylanej cieczy lub środowiska, w którym dysza jest narażona.

  • Wysoka temperatura

Rozkład materiału dyszy z powodu podwyższonej temperatury płynu, otaczającego środowiska lub obu tych czynników.

  • Zbrylanie/nagromadzenie produktu

Nagromadzenie materiału wewnątrz lub na zewnątrz dyszy.

  • Zapchanie

Niepożądane cząstki z rozpylanej cieczy osadzają się w końcówce dyszy.

  • Przypadkowe uszkodzenie

Fizyczne uszkodzenie dyszy spowodowane uderzeniem w drzewa lub przy czyszczeniu dyszy nieodpowiednimi narzędziami.

  • Niewłaściwy montaż

Dysze wraz z wyposażeniem – nasadkami, uszczelkami, o-ringami, zaworami – mogą być nieprawidłowo zamontowane.

Chociaż zużycie może nie zostać wykryte podczas wizualnej kontroli dyszy, można je zobaczyć, patrząc przez komparator optyczny.

Regularna konserwacja

Warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie stanu rozpylaczy. Wyczyść lub wymień w razie potrzeby zużyte rozpylacze, filterki, uszczelki. Upewnij się, że używasz odpowiednich materiałów. Pamiętaj, aby nie używać szczotek drucianych, scyzoryków, ani niczego twardszego od materiału, z którego jest wykonana powierzchnia otworu rozpylacza.

Wymień dysze natryskowe

Jeśli uważasz, że istnieje dysza, która może lepiej odpowiadać Twoim potrzebom lub podejrzewasz, że dysze są zużyte, nie wahaj się ich wymienić. Koszt wymiany dysz jest niewielki w porównaniu ze skutkami złego oprysku. Oto kilka wskazówek:

  1. Policz wszystko.
    Rozpylanie roztworów wiąże się z dużym kosztem. Oblicz, ile kosztuje Cię nadmierne zużycie wody i chemikaliów w porównaniu do nowej dyszy.
  2. Rozważ koszt. 
    Jakość produktu jest bardzo ważna. Warto jest zainwestować w dobrej jakości rozpylacze, które będą trwalsze i bardziej odporne na zużycie, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Narzędzie do kalibracji dysz TeeJet SpotOn pokazuje rzeczywiste natężenie przepływu w dyszy w litrach/minutę. Alternatywnie można użyć skalibrowanego pojemnika i stopera. Na podstawie przepływu nominalnego można obliczyć odchylenie procentowe. Zaleca się wymianę dysz z odchyleniem 10% lub większym.



Jeśli regularnie konserwujesz swoje dysze, unikniesz problemów i utraty zysków. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skontaktuj się z naszymi Specjalistami.

Udostępnij
Peter de Haan

Autorem artykułu jest

Peter de Haanknowledgecenter@kramp.com