Електрична огорожа з нуля

Ewa Nowak|4 minutes to read

Електричні огорожі виконують різні функції в сільському господарстві - дозволяють захистити сільськогосподарських тварин від втечі з пасовища, а також захистити польові культури від диких тварин. Будівництво такої огорожі здається незначною справою, але, як виявляється, потрібно врахувати багато факторів і пам’ятати про відповідне обладнання електроогорожі, щоб вона належним чином виконувала свою функцію. Тому ми звернулися до Кшиштофа Пінка, старшого фахівця з продукції компанії Kramp Polska, який має багаторічний досвід у цій галузі, за порадами щодо конструкції та обладнання електричних огорож.

Які характеристики має правильно побудований електричний паркан?

Принцип електричної огорожі пасовищ заснований на спорудженні огорожі, яка з одного боку гарантує, що тварини не залишають певну територію, а з іншого боку – запобігає проникненню небажаних тварин на пасовищі, де утримується худоба. Існує дві форми електричних огорож: стаціонарні та переносні. Переносна модель полягає в розподілі пасовища в міру зростання пасовищної трави, а в стаціонарній версії тварини випасаються або випускаються на те саме місце щороку. Постійні паркани найбільш вигідні в економічному плані, оскільки будуються на десяток-другий років, а їх подальша експлуатація обмежується передсезонним оглядом основних елементів, наприклад, провідників або ізоляторів.

Що потрібно для будівництва повного електричного паркану?

Повноцінний електричний паркан складається з кількох елементів. Перше і найголовніше - це електризатор, який є серцем системи, прокачуючи енергією весь паркан. Ще одним елементом є провідники, роль яких виконують дроти, шнури або стрічки, та ізолятори, на які закладені провідники. Наступною складовою огорожі є стовбчики, тобто елементи, які будуть утримувати вищезгадані напрямні. Якщо ви вибираєте пластикові стовбчики, немає необхідності купувати ізолятори, тому що ці типи опор власними силами є ізоляторами і оснащені елементами, на яких розміщуються провідники. Інша справа зі сталевими або дерев'яними стовпами, які вже вимагають використання ізоляторів. Наприкінці списку йдуть всілякі аксесуари, які можуть включати: багнет заземлення, сполучні стрижні для провідників, тестери напруги і т.д.

Як вибрати правильний електризатор?

Багато фермерів вважають, що огорожа справно працюватиме незалежно від того, який електрогенератор вони використовують. На жаль, це не так, адже покупка електризатора має бути відповідно до його призначення. Наприклад, якщо йдеться про огородження кабанів або козуль, то електризатор повинен бути набагато сильнішим, ніж у разі огородження тварин, наприклад великої рогатої худоби, з пасовища. Тому, щоб правильно обрати електризатор, продавцю слід поставити три найголовніші питання: Для яких тварин? Яка довжина огорожі? Яка потужність доступна?

Що потрібно враховувати при виборі матеріалів для будівництва електричної огорожі?

Так само, як і при виборі енерджайзера, у випадку з іншими матеріалами потрібно знати, для яких тварин використовуватиметься паркан, якою довжиною і яким буде джерело живлення. Також важливо, чи будується паркан на роки або лише на один сезон. Якщо це буде одноразовий паркан, то можна подумати про пластикові колья, а якщо будуємо на роки, то варто вкластися в дерев'яні палі, бажано просочені. У випадку з деревом необхідно використовувати відповідні ізолятори: круглий для дроту та плоский для стрічки. Коли справа доходить до провідників, тут вирішує переважно вид тварин. Наприклад, для молочної худоби достатньо стандартного дроту 1,2 мм, а ось при захисті від кабанів треба тягтися до товстішого дроту - дроту діаметром 2 мм, а краще 2,8 мм. Крім того, у разі диких кабанів має бути не менше трьох дротів різного рівня.

Блоки живлення бувають трьох видів: акумуляторні, акумуляторно-мережові та мережеві. Мережевий блок живлення є найкращим рішенням завдяки постійному наявності електрики. Додатковою їх перевагою є широкий діапазон потужностей, від найнижчих до найвищих параметрів, що витримують огорожі будь-якої протяжності, навіть 500-1000 км. Друга група – це акумуляторно-мережеві блоки живлення, які можуть працювати від двох джерел енергії. Їх найчастіше використовують для заборів середньої довжини. До третьої групи відносяться акумуляторні блоки живлення, які через низьку напругу (9 В) призначені для невеликих загонів, до 1-1,5 км у разі великої рогатої худоби.

 Які технічні новинки полегшують експлуатацію електроогорожі?

Рішенням, що заслуговує на увагу, є сонячні панелі, завдяки яким ми маємо енергію цілодобово. В основному вони підключені до блоків живлення 12В. Працює за принципом, що панель заряджає акумулятор, від якого енергія потім передається на енерджайзер.

Є й дуже просунуті та сучасні рішення. Пропозиція Gallagher включає серію I-line, яка пропонує можливість дистанційного керування та спостереження за огорожею. При цьому можна побудувати один паркан і розділити його на кілька кварталів, для яких можна задати будь-які параметри. Управління таким парканом полегшує GSM-модуль, завдяки якому електризатор можна вмикати, вимикати або перепрограмувати за допомогою мобільного пристрою. Альтернативою також є можливість використання пульта дистанційного керування, що дозволяє змінювати параметри, торкаючись дроту. Ці рішення досить дорогі, але забезпечують зручність повсякденного використання, особливо при великій довжині огорожі та утриманні різних видів тварин.

Про що слід пам'ятати, щоб електроогорожа справно працювала щодня?

Поширена помилка при підключенні електризаторів, розташованих на певній відстані від огорожі, це  використання не високовольтних проводів. В результаті ми не отримуємо очікуваних параметрів струму на паркані. Тому в пропозиції Крамп є високовольтні кабелі з потрійною ізоляцією, які можна закопувати в землю, що забезпечує надійне підключення енергайзера роками.

Дуже важливим елементом правильної роботи системи є заземлюючі багнети, про які користувачі часто не здогадуються. Якщо при контакті тварини з парканом немає контакту з електризатором через землю, то і впливу немає через відсутність напруги. Особливо це спостерігається у періоди посухи. Тому слід переконатися, що для джерела живлення є відповідна кількість заземлюючих стрижнів. Якщо ґрунт дуже сухий, у місцях, де є заземлюючі стрижні, слід також полити водою.

Якщо ми маємо справу з дуже сухим ґрунтом або сильним снігопадом, що ізолює від землі, можна використати рішення, яке усуне ці проблеми. У такій ситуації варто використовувати другий провідник, а потім підключити «+» до одного з провідників, а «-» до іншого провідника, що обмежує порушений процес переходу мінуса на землю. Це альтернативне рішення, але воно дозволяє забезпечити правильну роботу огорожі у виняткових ситуаціях.

Користувачі також часто забувають використовувати громовідвід, що захищає електризатор від атмосферних розрядів. Якщо порівнювати кількість проданих блискавкозахисних розрядників із блоками живлення, то співвідношення становить 1:10. Це невелика ціна, яка дозволяє уникнути дорогого ремонту.

Хочете знати повний асортимент електричних огорож для пасовищ Kramp?

Стаття опублікована в журналі Фокус (червень 2018). Автор інтерв’ю – Лукаш Хмілевський (журнал «Сільський господар»).

Share on
Ewa Nowak

This article was written by:

Ewa Nowakewa.nowak@kramp.com