Найпоширеніші причини пошкодження підшипників

Редакція|5 minutes to read

Чому стан ваших підшипників кочення має таке велике значення? Тому що якщо підшипник виходить з ладу, ваша машина негайно зупиняється. Ваша робота зупиняється. Виявлення причини несправності підшипника може допомогти вам запобігти проблемам у майбутньому. У співпраці зі спеціалістом із підшипників Schaeffler ми визначили найпоширеніші причини несправності підшипників.

 

Для кожного підшипника кочення можна розрахувати довговічність від зносу. Але на практиці не кожен підшипник досягає такого терміну служби. Нижче наведено основні причини передчасного виходу з ладу, від корозії та електричної ерозії до використання «фальшивих» підшипників: як можна визначити та запобігти різним формам поломок?


1. Втома матеріалу
Втома матеріалу виникає безпосередньо під поверхнею доріжки кочення підшипника. Змінні навантаження з кожним проходом тіла кочення зрештою призводять до змін у структурі матеріалу. Волосяні тріщини прориваються на поверхню. Якщо відоме навантаження на підшипник, можна розрахувати втомний ресурс. Звичайно, це статистичний процес, тому завжди можливо, що підшипник не досягає розрахованого терміну служби. Необхідно враховувати ще один фактор: мастило. Вибір мастила з правильною в'язкістю для застосування може значно збільшити термін служби. Якщо цей параметр відомий, то можна розрахувати точніший ресурс на втому, ніж коли враховуються лише навантаження на підшипник і швидкість вала.

 

2. Зношення
Якщо в підшипнику присутній сторонній матеріал, може статися знос. Це може відбуватися ззовні, коли ущільнення недостатнє або складається з часток зносу компонентів, які знаходяться в безпосередній близькості від підшипника, наприклад, шестерень. Однак зношення може відбуватися і без зовнішнього потрапляння матеріалу в підшипник. Якщо підшипник має недостатнє навантаження, тіла кочення можуть ковзати по доріжках кочення, а не котитися. У такий спосіб між компонентами не може утворюватися мастильна плівка, а через прямий ковзний контакт сталь по сталі виникає знос, який може призвести до швидкого виходу підшипника з ладу.


3. Корозія
Корозія виникає, коли вода або агресивні речовини потрапляють у підшипник. Якщо це трапляється, мастило часто не забезпечує достатнього захисту й утворюється іржа. Тому вибір правильної пломби для застосування є дуже важливим. На додаток до цієї форми корозії існує явище, відоме як фреттинг-корозія. Між контактними поверхнями можуть виникнути мікропереміщення в результаті неправильної посадки вала або корпусу підшипника. Це призводить до того, що дрібні частинки відриваються від поверхні. Вплив кисню спричиняє окислення цих частинок, спричиняючи пошкодження підшипника. Щось подібне може статися і в підшипнику, якщо підшипник не обертається, а лише здійснює невеликі коливальні рухи. У результаті мастильний матеріал між елементами кочення та доріжками кочення «змивається», і на цих контактних поверхнях виникає пошкодження.


4. Електрична ерозія
Електрична ерозія може виникнути, коли електричний струм проходить через підшипник. Потім між доріжками кочення та елементами кочення проскакують іскри, що призводить до утворення кратерів на поверхнях. Щоб запобігти цьому, доступні підшипники з електроізоляційним покриттям навколо зовнішнього кільця або всередині внутрішнього кільця. Вони часто використовуються у великих електродвигунах і генераторах. Під час зварювальних робіт на машинах, які містять підшипники, завжди слід приділяти особливу увагу заземленню зварювального апарату, щоб запобігти проходженню зварювального струму через підшипники.

 

5. Пластична деформація
Пластична деформація в підшипнику може бути викликана різними факторами, такими як перевантаження в результаті статичних або ударних навантажень, або вм'ятини через частинки бруду або неправильне встановлення. Наприклад, коли підшипник запресовується в корпус, зусилля кріплення часто передаються через кульки. Підшипник може бути зруйнований до того, як він зробить один оберт. Для того, щоб запобігти перевантаженню, важливо правильно визначити всі ситуації навантаження на етапі проектування та забезпечити достатню надійність статичної навантажувальної здатності (позначеної «Co») підшипника по відношенню до максимального навантаження. .

 

6. Злам підшипника
Злам кілець підшипника може бути викликаний різними причинами. Злам може бути викликаний, наприклад, неправильним монтажем (наприклад, ударом молотка по підшипнику). Посадка, яка забезпечує недостатню опору, може призвести до руйнування, але дуже важка посадка вала, що призводить до надмірно високого напруження матеріалу у внутрішньому кільці підшипника, також може бути причиною. Перелом ребра часто виникає через занадто велике осьове навантаження або недостатню підтримку цього ребра. Також часто можуть виникати непрямі пошкодження, коли дефектний підшипник продовжує працювати, поки матеріал остаточно не зламається, що призведе до блокування.

 

7. Підробка підшипників
На жаль, останнім часом все частіше з'являється термін «фальшивий підшипник». На ринок виходять підшипники, які важко відрізнити від фірмових підшипників. Підшипники мають правильні коди та логотипи, а упаковка також виглядає оригінальною. Однак на практиці ці підшипники працюють набагато гірше, що вже призвело до величезних пошкоджень у багатьох випадках. Купуючи підшипники виключно через офіційну дилерську мережу Schaeffler, Ви отримуєте гарантію оригінальної якості. Якщо є сумніви щодо походження, Schaeffler може дати чітку відповідь.


Вибрати правильний мастильний матеріал для обслуговування підшипників легше, якщо ви дотримуєтеся нашого посібника. Тут ви також знайдете зручний контрольний список для обслуговування підшипників.

Share on
Редакція

This article was written by:

Редакціяknowledgecenter@kramp.com