Najčešći uzroci oštećenja ležaja

Urednički tim|5 minuta za čitanje

Zašto je stanje vaših ležajeva toliko važno? Jer ako se ležaj ošteti, vaš stroj se odmah zaustavlja. I ne samo stroj, nego i posao… Pronalaženje uzroka oštećenja ležaja može vam pomoći u sprječavanju problema u budućnosti. U suradnji s brendom Schaeffler identificirali smo najčešće uzroke oštećenja ležajeva.

 

Moguće je izračunati koliki je rok trajanja ležaja, no svaki je ležaj priča za sebe i mnogo toga ovisi i o uvjetima i načinima korištenja. Neki od glavni uzroka prijevremenog oštećenja su korozija, električna erozija i upotreba "lažnih" ležajeva, a mi ćemo vam otkriti kako prepoznati i spriječiti različite oblike oštećenja.


1. Zamor materijala
Takozvani „zamor materijala“ vidljiv je točno ispod površine ležajnog prstena. Neuravnoteženost i preopterećenost strojeva na kraju dovedu do promjena u strukturi materijala pa se na površini pojavljuju pukotine. Ako je poznato opterećenje ležaja, može se izračunati njegov vijek trajanja. Naravno, to je samo statistički podatak, i uvijek je moguće da ležaj traje i kraće. U obzir treba uzeti još jedan faktor: mazivo. Odabir prikladnog maziva može uvelike produljiti vijek trajanja. Ako je ovaj parametar poznat, rok trajanja može se izračunati još preciznije.

 

2. Habanje i pucanje
Ako u ležaj dospije strano tijelo, može doći do prebrzog habanja. Ono može doći izvana, kada brtva ne funkcionira kako treba, ili od istrošenih čestica komponenti u neposrednoj blizini ležaja, kao što su zupčanici, na primjer. Međutim, do habanja može doći i bez ulaska stranog tijela u ležaj. Ako ležaj ima nedovoljno opterećenje, valjno tijelo može kliziti umjesto da se kotrlja. Na taj način se ne može stvoriti film između komponenti i, kroz izravni klizni kontakt čelik na čelik, dolazi do trošenja koje vrlo brzo može uzrokovati oštećenje ležaja.


3. Korozija
Do korozije dolazi kada u kontakt s ležajem dođu voda ili neka agresivna tvar. Ako se to dogodi, mazivo često ne pruža dovoljnu zaštitu i stvara se hrđa. Stoga je odabir odgovarajuće brtve vrlo važan. Uz „klasičnu koroziju“ postoji i fenomen poznat kao tarna korozija. Mogu se pojaviti mikro pomaci između kontaktnih površina, kao rezultat nepravilnog prianjanja osovine ili kućišta ležaja, zbog čega se sitne čestice odvajaju s površine. Izloženost kisiku uzrokuje oksidaciju ovih čestica, uzrokujući oštećenje ležaja. Nešto slično može se dogoditi ako se ležaj ne okreće već samo čini male oscilirajuće pokrete. Kao rezultat toga, film koji je nastao podmazivanjem nestaje i dolazi do oštećenja na ovim kontaktnim površinama.


4. Električna erozija
Električna erozija može nastati kada kroz ležaj prolazi električna struja. Iskre tada skaču između kliznih staza i rotirajućih elemenata, što dovodi do stvaranja pukotina na površinama. Kako bi se to spriječilo, dostupni su ležajevi s elektroizolacijskim premazom oko vanjskog ili unutarnjeg prstena. Oni se često koriste u većim električnim motorima i generatorima. Tijekom zavarivanja na strojevima koji sadrže ležajeve uvijek se mora obratiti pažnja na uzemljenje stroja za zavarivanje, kako bi se spriječila oštećenja ležajeva prilikom zavarivanja.

 

5. Plastična deformacija
Plastična deformacija u ležaju može biti uzrokovana različitim čimbenicima, kao što je preopterećenje kao rezultat statičkih ili udarnih opterećenja ili udubljenja zbog čestica prljavštine ili nepravilne montaže. Na primjer, kada je ležaj utisnut u kućište, sile montaže često se prenose preko kuglica. Ležaj se u tom slučaju može uništiti prije nego što napravi ijedan okretaj. Kako bi se spriječilo preopterećenje važno je, naravno, pravilno odrediti sve situacije opterećenja u fazi projektiranja i osigurati dovoljnu sigurnost u kapacitetu statičkog opterećenja (označenom s 'Co') ležaja u odnosu na maksimalno opterećenje.

 

6. Lom ležaja
Lomovi prstenova ležaja mogu imati brojne uzroke: mogu, primjerice, biti posljedica nepravilne montaže (kao što su udarci čekića po ležaju). Ležaj se nikada ne smije montirati tako da je prijenos opterećenja prilikom montaže izvršen preko njegovih nosivih elemenata. I prianjanje bez dovoljne potpore može dovesti do loma, kao i vrlo teško vratilo – što rezultira pretjerano velikim naprezanjem materijala u unutarnjem prstenu ležaja. Lom je često uzrokovan prevelikim aksijalnim opterećenjem ili nedovoljnom potporom. Također, često se može dogoditi da neispravni ležaj radi sve dok materijal konačno ne pukne, što dovodi do blokade.

 

7. Lažni ležajevi
Izraz "lažni ležaj" u posljednje se vrijeme, nažalost, sve češće pojavljuje. Riječ je o ležajevima koje možete nabaviti na tržištu i koje je teško razlikovati od brendiranih ležajeva jer često imaju ispravne kodove i logotipe, a i pakiranje može izgledati originalno... U praksi, međutim, ti ležajevi vrlo loše funkcioniraju, što često dovodi do golemih oštećenja. Kupnjom ležajeva isključivo putem službene Schaeffler mreže zastupnika jamčimo originalnu kvalitetu. Ako postoji bilo kakva sumnja o podrijetlu ležajeva, Schaeffler vam može dati konačan odgovor.


Korištenje adekvatnog maziva za održavanje ležajeva bit će vam lakše budete li slijedili naš vodič. Ovdje ćete također pronaći praktičan popis proizvoda za održavanje ležajeva.

Podijeli putem
Urednički tim

Ovaj članak napisao je:

Urednički timknowledgecenter@kramp.com