• Centar znanja
  • Prednosti hidrauličkih toplinka u odnosu na ručne te kako odabrati adekvatan hidraulični toplink

Prednosti hidrauličkih toplinka u odnosu na ručne te kako odabrati adekvatan hidraulični toplink

Urednički tim|6 minuta za čitanje

Toplinzi su bitan dio priključnog sustava traktora. Što god pričvrstili na stražnji dio svog traktora – plugove, drljače, noževe, utovarivače i tako dalje – potreban vam je pouzdani toplink za naginjanje i namještanje opreme, ovisno o vašem radu i terenu. U toplinzima leži i tajna „meke“ vožnje, jer osiguravaju poravnanje i prijenos dijela težine poljoprivredne opreme na traktor. Postoje brojne prednosti hidrauličkih toplinka u odnosu na mehaničke, a u ovom smo članku istražili glavne razloge zašto poljoprivrednici sve više odabiru hidrauličku opciju.

 

Koje su prednosti hidrauličnih toplinka?

Hidraulički i mehanički toplinzi rade na istom principu, ali uz značajnu razliku. Hidraulički toplinzi koriste cilindre na hidraulički pogon za podešavanje dužljine, dok kod ručnih cilindara za istu svrhu služe  podesive  cijevi.

Hidraulički toplink omogućuje brže i praktičnije podešavanje kuta i radne visine uz manje napora u usporedbi s ručnim. Što je stroj teži, to je teže izvršiti podešavanja na ručnom toplinku. Dodatno, taj proces ne iziskuje napor odaberete li hidrauliku. Kod naprednih hidrauličnih toplinka opremljenih automatskim kukama za brzo pričvršćivanje moguće je čak i spojiti se s priključkom i izvršiti podešavanja bez napuštanja vozačkog sjedala.

Hidraulički toplinzi uglavnom se koriste u situacijama kada se tijekom rada želi promijeniti dužina gornjeg priključka. To može biti zato što radite na neravnom terenu, ali i primjerice kod rezanja ili uklanjanja silaže. Također, s paletnim viličarem iza traktora, vrlo je praktično da dužinu možete brzo prilagoditi. Svaki rad na farmi, travnjaku ili čak gradilištu koji zahtijeva pokrete naprijed-nazad bit će daleko brži ako koristite hidraulički toplink.

I posljednje, ali ne i manje važno: hidraullički toplink također možete koristiti u slučajevima kad je dužina fiksna, a poseban je luksuz činjenica da pritom ne morate ni izaći iz kabine. Zaključavanjem dužine osiguravate da nema pomaka tijekom uporabe, pa čak i ako dulje vrijeme ne provjeravate dužinu toplink poluge.

Koliko ćete vremena, a time i novca, uštedjeti korištenjem hidrauličkog toplinka ovisi o vrsti posla koji obavljate. Oni su, neizbježno, skuplji od mehaničkih toplinka, ali većina poljoprivrednika smatra da je ušteda vremena i truda – te izbjegavanje frustracije! – itekako važan faktor pri odabiru.


Kako funkcionira hidraulički toplink?


Koji se priključci mogu spojiti uz pomoć hidrauličkog toplinka?

Odgovor na ovo pitanje je jednostavan – bilo koji priključak koji možete priključiti ručnim toplinkom. Drljače, kosilice, okretači, sijačice, miješalice za beton, sjekači... ako se stroj može priključiti, može koristiti hidraulički toplink. Postoje određeni strojevi ili alati kod kojih je hidraulički toplink osobito koristan, poput kultivatora za ravnanje terena (box blade). Osim u slučaju da imate samo jedan jednostavan stroj priključen na stražnji dio traktora koji ne treba mijenjati ili puno prilagođavati, hidraulički toplink će vam na dnevnoj bazi uštedjeti dragocjeno vrijeme i trud.

Odabir hidrauličkog toplinka 

Postoji nekoliko čimbenika koje treba uzeti u obzir kada birate koji ćete hidraulički toplink kupiti.

Prvi faktor je snaga motora vašeg traktora. Traktori do 100ks/74 kW zahtijevat će hidraulički toplink kategorije 2. Snažniji traktori će pak zahtijevati hidraulički toplink kategorije 3.

Kako se snaga traktora povećava, toplink je izložen većim silama - ovisno o veličini i težini priključka. To znači da toplink mora biti jači kako bi izdržao veće sile. Traktor koji proizvodi do 74kW zahtijevat će toplink kategorije 2 s cilindrom unutarnjeg promjera  63 mm. Traktoru koji ima između 75kW i 135kW odgovara toplink kategorije 3 s promjerom cilindra 70 mm. Za traktore između 136 kW i 206 kW morat ćete odabrati toplink kategorije 3 s promjerom  90 mm. Iznad toga, trebat će vam toplink s promjerom 120 mm.

Drugi faktor je vrsta kuke na strani traktora. Ako će toplink biti samo u jednom položaju tijekom rada, obično će biti dovoljan kuglasti zglob. Postupno, za veću fleksibilnost u radu, poljoprivrednici odabiru vilicu koja je okretna. Ako je potrebno više položaja, trebali biste odabrati vilicu. To cilindru daje više slobode kretanja tijekom rada tako da cilindar ne dodiruje nosač za pričvršćivanje. Ako odaberete cilindar s promjerom koji je prevelik za nosač sa strane traktora i podignete priključak previsoko, toplink se može oštetiti i otkazati.

Treći faktor je vrsta nosača na strani priključka. Ako nosač na strani stroja ima poprečne spojeve,  sloboda kretanja oko klina bit će ograničena. U tom slučaju, bolje je koristiti nastavak s kuglastim krajem. Ako nosač nema poprečne spojeve, možete upotrijebiti dodatak s kukom. Uvijek treba postojati dovoljno slobode kretanja sa spojnicom u tri točke u gornjem ili donjem položaju, odnosno s priključkom nagnutim naprijed ili natrag. 

Također ćete morati provjeriti promjer klina toplink poluge na strani traktora i priključka. Promjer 19 mm je kategorija 1, 25 mm kategorija 2, 32 mm kategorija 3 i 45 mm kategorija 4. Vjerojatno ćete otkriti da su promjeri otvora malo širi kako bi se osigurala dovoljna zračnost za jednostavnu montažu i demontažu.

Zatim ćete morati provjeriti minimalnu i maksimalnu radnu dužinu radi sigurnog rada. To će se mjeriti u milimetrima od središta do središta klina za kopčanje.


Važno: kada birate bilo koji toplink, morate biti svjesni opsega kretanja koji vam treba i mogućih oštećenja ako odaberete pogrešan tip priključka za toplink. Neki nosači na traktorima imaju okomiti duži nosač s provrtima na nekoliko različitih visina. Kuglasti priključak nije prikladan za ovu vrstu nosača jer bi se cilindar mogao oštetiti - jer će pri podizanju/spuštanju cilindar najvjerojatnije zapeti za nosač. Toplink s vilicom povećava razmak i udaljava hidraulički cilindar od nosača. To znači da imate slobodu kretanja i da nema opasnosti da će se hidraulički cilindar zgnječiti o nosač na traktorskoj strani.


Na što još treba obratiti pozornost:
Uključuje li toplink koji razmatrate nepovratni ventil tako da se pozicija može hidraulički zaključati?

Dolazi li uz toplink cijeli komplet hidrauličkih crijeva? Važno je napomenuti da su Kramp kompleti crijeva uvijek opremljeni univerzalnim brzim spojnicama kako bi se ubrzao vaš rad.


Želite znati više?
Ako niste sigurni u bilo koji od tehničkih aspekata odabira adekvatnog hidrauličkog toplinka za vaš traktor ili strojeve, preporučujemo vam razgovor s našim timom: kontaktirajte stručnjake iz Krampa kako biste već danas dobili točan i nepristran savjet u vezi sa specifikacijama toplinka.

Također, možete pogledati naš video o hidrauličnim toplinzima.

Podijeli putem
Urednički tim

Ovaj članak napisao je:

Urednički timknowledgecenter@kramp.com